Što to znači živjeti moralno danas?
- ponedjeljak, 07 April 2014 20:27
Uvodno razmišljanje
Piše: Fra Franjo Ninić
Moralno ponašanje kršćanina znači živjeti život u svakodnevnici svijeta, s time da mjera ponašanja nije vlastiti egoizam, nije običaj ili tradicija naroda ili nacije, nije odluka ili glasanje neke politike, parlamenta, vlade ili suda, nego odluka za dobro u dosluhu s vlastitom vjerom
Kraći serijal web-razmišljanja o kršćanskom životu u našem modernom svijetu započinjemo s pitanjem što to uopće znači živjeti život kao čovjek, slobodno i svjesno biće, u današnjem svijetu koji je sve manje određen vrijednostima i vrednotama te kojim upravljaju nevidljive sile politike, ekonomije, novca i praktičnih interesa.
Naša polazna točka je čovjek, kršćanin, neovisno o njegovu stupnju obrazovanja, interesa, materijalnoga statusa ili društvenoga položaja. U kršćanskome razumijevanju čovjeka polazi se od činjenice da je čovjek, slijedeći biblijsku poruku, slika Božja (Post 1), a to znači da njegov početak, njegov život i njegov kraj u smrti nije u njegovoj vlasti niti u vlasti neke zemaljske zajednice, bila ona vjernička ili politička. Čovjek kršćanin svoje krajnje uporište ima u Bogu koji se objavio u povijesti, koji je djelatan u sadašnjosti i koji tome čovjeku daje, u krajnjem slučaju, smisao njegova života, njegova ponašanja i njegova svakodnevnog djelovanja.
Čovjek se smatra slobodnim bićem. Određen je slobodnom voljom, razumom, svojom narodnom i krajevnom tradicijom, odgojem, obrazovanjem i svim onim drugim preduvjetima koji ga čine upravo čovjekom. U toj svojoj dijelom ograničenoj slobodi, on susreće s druge strane, iz Objave, Biblije i tradicije određene naputke, savjete ili norme po kojima bi se trebao ponašati. Skup tih naputaka ili normi nazivamo kršćanskim moralom ili kršćanskom etikom. Svaki pojedinac susreće te prvotno biblijske naputke za život iz svoga iskustva i svoje životne situacije. Zato unutar kršćanskoga morala i moralnoga ponašanja ne postoje gotovi obrasci po kojima bi se svatko jedanko morao i mogao ravnati. Svaka životna dob, mogli bismo kazati, ima svoje ispravno ponašanje. Kršćanski moralni sustav, oblikovan u dijalogu sa iskustvom čovjeka, njegovim dobom, položajem, vrstom zanimanja i posla, sa rezultatima filozofije, prirodnih znanosti, medicine i svjetovne etike, vodi računa upravo sa situacijom života svakoga pojedinca i sa životom toga pojedinca u kršćanskoj zajednici.
Moralno ponašanje kršćanina znači živjeti život u svakodnevnici svijeta, s time da mjera ponašanja nije vlastiti egoizam, nije običaj ili tradicija naroda ili nacije, nije odluka ili glasovanje neke politike, parlamenta, vlade ili suda, nego odluka za dobro u dosluhu s vlastitom vjerom i s porukom koju možemo iščitati u Bibliji, tradiciji i osobnome susretu s Isusom Kristom.
Konkretni moralni napuci, kao što su Deset zapovijedi Božjih, a koje predstavljaju okvirne naputke za život čovjeka uopće, dakle ne samo kršćanina, zatim niz tzv. crkvenih zapovijedi su pripomoć da svatko uredi svoj život tako da ispuni temeljni moralni zahtjev koji se može sažeti u obrazac da se treba ljubiti Boga i svoga bližnjega.
U našim razmišljanjima koja ćemo objavljivati na internetskim stranicama župe Sivša pokušat ćemo ovaj moralni zahtjev kršćanina jednostavnim jezikom objasniti u nekoliko koraka. Prvi set razmišljanja posvetit ćemo nekim glavnim pretpostavkama moralnoga ponašanja: slobodi, odgovornosti pred vlastitom savješću, biblijskome razumijevanju slobode i čovjeka koji je oslobođen u kršćanskoj vjeri, čovjekovoj krivnji i grijehu, dakle onim pojmovima koji se mogu sažeti u stručni naziv kršćanske antropologije (nauka o čovjeku iz kršćanske perspektive). Drugi set pitanja tematizat će moralnu orijentaciju čovjeka kršćanina prema Božjoj volji, Svetom Pismu, vlastitoj savjesti, naravnom moralnom zakonu, autonomnom umu... itd. Uz ova opća pitanja posebna će pozornost biti posvećena i praktičnim obrascima ponašanja vezanih uz čovjekovu odgovornost na području društva i države, seksualnosti, društveno-političke i socijalne sfere, međuljudskih odnosa i ekologije. U dijalogu s vama, čitateljima, pokušat ćemo odgovarati na eventualna pitanja i sugestije i u jednom dijaloškeme duhu ovu ćemo kolumnu proširivati i učiniti je forumom za raspravu o pitanjima kršćanskoga morala i kršćanske etike.
Očekujem svakako prijedloge, savjete i teme o kojima biste vi, poštovani čitatelji i čitateljice ovih redaka, voljeli da pišemo, da bismo mogli, upoznavajući bogatstvo i raznolikost moralnoga sustava kršćanstva i Katoličke crkve, rasli prema zrelim ljudima i još zrelijim kršćanima. Jer živjeti moralno u današnjem svijetu predstavlja ozbiljni iskorak iz svijeta prosječnosti, neodgovornosti i neslobode u svijet odgovornoga, socijalno osjetljivoga i u Isusu Kristu utemeljenoga ponašanja i praktičnoga djelovanja.